Spēles noteikumi

VISPĀRĪGI NOTEIKUMI

Lāzertags ir kaujas-sporta spēle, kas risinās reālā laikā un ir orientēta uz pretinieka vai speciālu skatuvisku aprīkojumu sakaušanu, ar ieroča maketa palīdzību, kurā ir iemontēts infrasarkanā impulsa izstarotājs.

SPĒLES PROCESA NOTEIKUMI

1. Galvenie jēdzieni

Putekļsūcējs - tā ir uguns raidīšana "uz aklo", bez iespējas tikt sakautam ar atbildes šāvieniem. Piemēram, tikai paša ieroča izbāšana ap stūri vai no paslēptuves, stobra izbāšana pa spraugām vai nelieliem caurumiem. Par kavējošu apstākli uzskatāms nedabīgs ieroča tvērums, piemēram, uzbrukuma šautenes turēšana vienā rokā ar plaukstas izgriešanu šaušanai ap stūri. Putekļsūcējs aizliegts.
Pusēm vienojoties, var tikt atļauta īslaicīga šaušana no paslēptuves ar dabīgu ieroča tvērumu.

Strauss - tā ir mērķējošas uguns raidīšana pa pretinieku bez iespējas tikt sakautam ar atbildes šāvieniem. Piemēram, raidītāju aizklāšana ar roku vai jebkuru materiālu, kas kavē staru cauriešanu, uz galvas uzvilkta apsēja aizklāšana paslēptuvē. Strausisms ir kategoriski aizliegts.

Nesankcionēta aktivitātes atjaunošana - ieroča pārlādēšana vai ieroča darbības atjaunošana cīņā (ar pults, aptieciņas vai iesl./izsl. Home Style režīmā) - ir aizliegta.

Rikošets – optiska parādība, raidītā stara atstarojums no dažādām virsmām.  Attiecībā uz rikošetu izmantojumu, ierobežojumu nav.

Aprīkojuma uzstādījums (iekļāvums) – ieroča raksturlielumu uzstādījumu (veselība, dzīvība, munīcija u. tml.) veic tikai spēles organizatori parasti līdz spēles scenārija sākumam. Ieroča raksturlielumu maiņa spēlētājiem ir aizliegta.

2. Spēļu komplekti

Granāta, mīna

Organizatori ir tiesīgi aizliegt granātu izmantojumu, kas integrētas nestandarta maketos, ja makets tiks atzīts par neatbilstošu drošības normām.
Aktivizēt granātu/mīnu mirušam spēlētājam ir aizliegts. Aktivizētas granātas aizliegts izstādīt ārpus slēpņa, neizlaižot no rokām un slēpjoties no tās trieciena.
Iespējami 3 tiesību varianti attiecībā uz granātas/mīnas atkārtotu izmantošanu:
1) Single Use (pēc noklusējuma) - granāta/mīna tiek izmantota tikai vienreiz tās īpašnieka dzīves laikā (atkārtota granātas izmantošanas iespēja parādās pēc aptieciņas izmantošanas);
2) Self ReUse - granātu/mīnu var atkārtoti izmantot, bet tikai tās īpašnieks.
3) Self ReUse - granātu/mīnu var atkārtoti izmantot jebkurš, ieskaitot pretiniekus. Tādā gadījumā savākt granātu/mīnu atkārtotai izmantošanai drīkst tikai dzīvs cīnītājs. Pēc pirmā īpašnieka prasījuma granāta/mīna ir jāatgriež.

Nazis

Naža izmantošana mirušiem spēlētājiem ir aizliegta. Uzbrūkot ar nazi, aizliegtas darbības, kas var radīt fizisku kaitējumu pretiniekam. Aizliegts izmantot nazi vienlaicīgi ar šaušanu no ieroča ar otru roku, kam nepieciešams abu roku tvēriens. Var tikt izvēlēts viens no naža izmantošanas režīmiem:
1) Stealth mode - naža izmantošana atļauta tikai ārpus cīņas mijiedarbības ar pretinieku (t.i., parasti pielavoties no mugurpuses). Tādā veidā jebkurš, arī reflektorais dūru cīņas paņēmiens ir izslēgts.
2) InCombat mode - naža izmantošana pieļaujama cīņas mijiedarbības (apšaudes) laikā. Turklāt atļauts novērst/atsist roku ar nazi, taču ne vairāk par to.
3) Hardcore mode - naža izmantošana pieļaujama cīņas mijiedarbības laikā, turklāt aizsardzībai atļauti dažādi dūru cīņas paņēmieni (iepriekš atrunāti).

Mediķa pults

Pults uzstādījumi tiek atrunāti pirms spēles, un tie nemainās tās procesā, ja vien puses par to nav vienojušās. Mirušam spēlētājam aizliegts izmantot mediķa komplektu palīdzības sniegšanai biedriem. Spēlētājam atdzīvojoties, mediķa pults krājums atjaunojas. Mediķa pults netiek nodota, un to izmanto tikai tās īpašnieks (ja vien iepriekš nav atrunāts citādi). Aizliegta patvaļīga mediķa pults krājuma atjaunošana cīņas laukā.

Apsējs

Apsējam jābūt nostiprinātam uz cīnītāja galvas maksimāli paralēli zemei. Raidītāju aizliegts aizklāt ar drēbēm (kapuci, cepuru malām u.tml.), kas nelaiž cauri infrasarkanos starus. Aizliegts atslēgt apsēju vai noņemt to no galvas (vai pārvietot uz citam ķermeņa daļām) cīņas darbības laikā.

3. Spēlētāju mijiedarbība

Pārrunas

Ja nav atrunāts citādi, jebkura saziņa (pa rācijām, tieši, ar žestiem, ar mīmiku) atļauta tikai dzīvo spēlētāju starpā. Izspēlējot taktiskos scenārijus (bez vai ar mazu respaunu skaitu), jebkuri ziņojumi no "mirušo" spēlētāju puses ir kategoriski aizliegti. Sportiskos vai taktiski-sportiskos scenārijos šis noteikums var tikt mainīts, pusēm par to vienojoties. Radio pārtveršana atļauta, pusēm vienojoties.

Kontakts ar pretinieku

Aizliegta fiziska iedarbība uz pretinieku. Tas ir, pie tuvas sadursmes ar pretinieku aizliegts:
- pretinieka stobra novēršana, satveršana, turēšana;
- dūru cīņas paņēmieni;
- grūdieni, spļāvieni, citas neatbilstošas darbības.

Par izņēmumiem uzskatāmas spēlētāja īpašuma vai veselības aizstāvēšanas situācijas, kā arī pretdarbība naža izmantošanai režīmos InCombat un Hardcore.

Atdzīvošanās (respauns, resp)

Spēlētāju atdzīvošanās notiek tikai draudzīgās bāzēs no oficiālām aptieciņām. Vai uzskatīt par nogalinātu spēlētāju bez patronām, tiek atrunāts iepriekš. Spēlētājiem aizliegts pārvietot aptieciņas, izņemot situācijas, kad aprīkojumam draud briesmas (piemēram, lietus). Aizliegta pretinieku aptieciņu iegūšana. Par izņēmumu uzskatāms jebkurš iepriekš atrunāts scenārijs.

4. Sods par noteikumu pārkāpumu

Instruktors - cilvēks, kas seko līdzi kārtībai spēles laikā. Organizatori automātiski kļūst par instruktoriem. Spēlējot specializētas pārrunu spēles, komandas var izvēlēties pa vienam instruktoram no katras puses, kuriem tās uztic godīgu tiesāšanu.
Sods - spēlētāja sods spēles kārtības uzturēšanai. Apmērs mainīgs. Drīkst piemērot tikai instruktori.

Pārkāpuma fiksēšanas process:
1) Spēlētāja apsūdzība – spēlētāju par pārkāpumu drīkst apsūdzēt jebkurš spēlētājs ar vienu vai vairākiem neieinteresētiem lieciniekiem.  Ja apsūdzība nav pierādīta, sods tiek piemērots apsūdzības izteicējam.
2) Apsūdzības pierādījumi – notiek, risinot situāciju, ar obligātu instruktoru dalību. Apsūdzētājam jāizstāsta situācija un jānorāda liecinieki. Apsūdzētais izsaka savu viedokli. Pamatojoties uz iegūto informāciju, instruktors pieņem lēmumu.
3) Risināšanas laiks – nenozīmīgu pārkāpumu gadījumā (kas stipri neietekmē balansu vai spēles procesu) risināšana notiek scenārija noslēgumā. Nopietnu pārkāpumu gadījumā, kas snieguši kādai no pusēm ievērojamu pārsvaru, risināšana notiek nekavējoties.

5. Iespējamie sodu veidi

- brīdinājums;
- soda izpilde, proti, izraidīšana no cīņas lauka "mirušo" atrašanās vietā spēles procesā;
- atrašanās laika pie "mirušajiem" pagarināšana;
- diskvalifikācija uz noteiktu laiku;
- diskvalifikācija līdz scenārija beigām;
- diskvalifikācija līdz spēles beigām.

DROŠĪBAS TEHNIKAS NOTEIKUMI, SPĒLĒJOT LAZERTAG

AIZLIEGTS:

1. Spēlēt jebkāda reibuma stāvoklī!
2. Tēmēt ar ieroci uz cilvēkiem ārpus spēles zonas!
3. Iziet no spēles laukuma bez instruktora atļaujas.
4. Aizklāt sakaušanas raidītāju.
5. Mest vai nomest ieroci, lai izvairītos no tā salaušanas un dārgā remonta!
6. Izslēgt un ieslēgt aprīkojumu cīņas laikā, lai atjaunotu dzīvību skaitu. Atkārtota aprīkojuma aktivizācija bez instruktora nav iespējama.
7. Atrasties spēļu zonā pēc "nāves", ja tas nav paredzēts spēles scenārijā.
8. Necenzēti izteikties un fiziski kontaktēties ar pretinieku: sist ar laidi, rokām, kājām, galvu, sagrābt un mest.

OBLIGĀTĀS PRASĪBAS:

1. Pārvietojoties pievērst uzmanību visiem šķēršļiem un traucēkļiem, kuru dēļ var pazaudēt līdzsvaru.
2. Gadījumā, ja kāds no spēlētājiem ir savainojies, NEKAVĒJOTIES paziņot par to instruktoram.
3. Spēļu starplaikos rūpīgi novietot ieroci, iepriekš uz tā uzkarinot apsēju.
4. Ja ierocis nešauj vai radušās citas tehniskas grūtības, nekavējoties vērsties pie instruktora.
5. Ievērot drošības tehnikas noteikumus un stingri ievērot instruktoru prasības un norādījumus.

Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.